100 років Львівській національній галереї мистецтв

Мистецтво - це одна з тих ланок, які посідають найвищі вершини олімпу. Воно манить до себе усіх, хто хоча б трішечки пірнав у його глибини. Львів є одним із культурних та мистецьких центрів, адже тут на кожному кроці можна знайти довершені шедеври. Але ми чомусь так рідко цінуємо те, що маємо. Тому більшість досить мало знає про Львівську національну галерею мистецтв, яка увібрала в собі тисячі робіт видатних митців. Цього року вона гучно відсвяткувала своє 100-річчя і цим ще більше привернула до себе увагу. Побачити красу творів на виставках радимо особисто і просто насолодитися цим. А ми лише допоможемо трішки більше дізнатися про історію цієї будівлі і ще раз оцінити її цінність для Львова.

Колекція Львівської галереї мистецтв стала доступною для відвідувачів у 1907 році. Проте початок її створення сягає більш раннього часу. Основою служила збірка громадського музею у складі Оссолінеуму (1817). У 1823 році до неї приєднується Музей імені князів Любомирських, а вже у 1897 році міська рада Львова приймає історичне рішення щодо створення загальнодоступного музею. Починається закупівля картин до нього, де найбільшою стала колекція подільського цукрового магната Я. Яковича (приблизно 400 творів). 14 лютого 1907 року вона була представлена городянам для огляду. Саме ця дата вважається датою заснування міської галереї мистецтв.

Пізніше, у 1919 р., свою колекцію дарує Б. Ожехович, 1938 р. у фонди галереї вливаються частково колекції К. Браницького, Л. Пінінського. У 1940 році - твори з музейної збірки Оссолінеуму, бібліотеки Баровських, приватних колекцій. На сьогодні внаслідок науково-експедиційної роботи, закупівель, дарувань загальна кількість експонатів сягає понад п'ятдесят тисяч.

У 2001 році Львівській галереї мистецтв було передано у користування колишній палац Потоцьких.

Палац графів Потоцьких - яскравий зразок архітектури зрілого історизму, одна з найцікавіших архітектурних пам'яток Львова. Архітекторами палацу були Луї Довернь, Юліан Цибульській, Людвік Рамулта, Леонардо Марконі.

Серед чималої кількості полотен, що знаходяться у семи доступних для відвідувачів залах, виділяються твори італійських майстрів: Тиціана "Портрет чоловіка", невідомого художника XVI ст. "Юдиф з головою Олоферна", монограміста "АТ" "Хронос обеззброює Амура", послідовника А. Каналетто "Комедія дель арте на площі св. Марка у Венеції", французьких живописців XVII XVIII ст. невідомих авторів "Суд Париса", "Знайдення Мойсея"; Е.-О. Каролюса-Дюрана "Квіткарка" (1880-і рр.). Привертають увагу також першокласні твори австрійських майстрів XVIII ст. П.Трогера "Невинність карає Амура", Г.Фюгера "Портрет Софії Замойської з Чарториських".

Під час святкування 100-річного ювілею галереї було надано статус Національної.

Палац Потоцьких європейське мистецтво XIV поч. XIX ст.

вул. Коперніка, 15. Тел. 298-67-99

Дані збирав фон Вадель