Професори, відпустіть додому...

Якщо ти навчаєшся на третьому, четвертому, а тим паче на п'ятому курсі, то зможеш легко домовитися з викладачем про будь-що. Зокрема, коли треба відпроситися з пар. А ось першокурсникам чи навіть другокурсникам, які ще не знають про слабкості своїх професорів, доцентів, аспірантів, з цим важче. Спробуємо допомогти порадами. Зрештою, ретельним старшокурсникам, які три-чотири роки спілкувалися з викладачами тільки під час пар і ніколи не зверталися до них з особистими проханнями, ці поради, мабуть, також знадобляться.

Студенти відпрошуються з пар переважно з двох причин. Перша: ну, справді дуже треба. Наприклад, є квиточок зі знижкою на ранковий сеанс у кінопалац, або дівчина призначила побачення в обідній час (отака загадкова дівчина), або ж треба забігти у бібліотеку та підготуватися до наступного семінару, який почнеться через годину і декілька хвилин : ). Друга причина: дуже-дуже треба. Пива кортить випити так, що всидіти навіть на найцікавішій парі неможливо, або дали стипендію і нарешті можна піти поїсти чогось нормального, а не булок, або ж просто все і всі осточортіли так, що хочеться опинитися десь якнайдалі.

Можеш навіть не з'ясовувати для себе, котра з цих двох причин підштовхує тебе звернутися до викладача з проханням відпустити з лекції; головне - продумай, як ти це робитимеш.

У важливій справі відпрошування не менш важливу роль відіграє людина, яка безпосередньо спілкуватиметься з викладачем (викладачкою) і пояснюватиме йому (їй) причини, через які тебе, твою компанію чи весь курс, треба відпустити. Цією людиною можеш стати легко і ти, якщо ніколи не помічав за собою дрижання у присутності викладача, не страждав на затинання, коли раптом ненависний лектор викликав відповідати, і не ковтав цигарки, коли викладач на вулиці просив вогню. Що від тебе вимагається? Звісно, не запороти справи. Адже від тебе залежить твоя доля чи й доля курсу. Запорука успіху - твоя вдала акторська гра. Мимоволі зронена сльоза, переконливий (звісно, заздалегідь продуманий) монолог з елементами відчаю чи ейфорії, промовисті жести та вираз обличчя. Пам'ятай, тут не можна перегравати, бо професор, аспірант, доцент на своєму віку бачили багато і можуть запідозрити тебе у тому… ну, ти сам знаєш, у чому.

Окрім майстерної акторської гри, немале значення під час відпрошування має сила випадку. Але це те, що від тебе не залежить. Втім, про дурнуваті причини, через які, весь план може зірватися, або причини, які можуть переконати лектора дозволити тобі (курсу) сачканути з пари, варто знати.

" … якщо відпрошуєшся сам.

Буде на користь: якщо перед парою жоден із твоїх однокурсників ще встиг тебе випередити, і ти перший, хто підходить до викладача з таким проханням.

Гнилі причини: сестру (брата) треба забрати з дитячого садочка, з дідусем-інвалідом треба поїхати до лікаря, вигуляти сусідську собаку, в якої очі вже на лобі…

Поважні причини: води відійшли, вітрянка, краснуха (це повинно бути написане - "висипане" на обличчі), розписка у загсі (не чиясь, а твоя).

Кого звинувачувати у провалі: себе (до театру треба частіше ходити, серіали час від часу треба переглядати і вчитися, як люди грають) і викладача (йому якраз до театру треба ходити рідше, серіали не дивитися взагалі).

Андрій Крижанівський

" … якщо відпрошуєшся з другом.

Буде на користь: якщо виявиться, що друг - син, внук, племінник викладача, у якого ви відпрошуєтеся.

Гнилі причини: ти нещодавно переїхав у новий будинок (машина, звичайно, може перевезти меблі тільки в обід), а їх же треба комусь на дев'ятий поверх поносити; ти погано почуваєшся, й тебе треба провести. Хто ж це зробить, як не найкращий друг?

Поважні причини: погано почувається твій друг (він же близька родина викладача), який нещодавно переїхав у новий будинок (машина, звичайно, може перевезти меблі тільки в обід), а їх же треба комусь на дев'ятий поверх поносити. Хто ж допоможе це зробити, як не найкращий друг?

Кого звинувачувати: друга, який, щоправда, родич викладача, але дуже вже далекий. І викладача.

" … якщо маєш намір відпросити весь курс.

Буде на користь: якщо у викладача також виявляться важливі справи під час проведення пари на твоєму курсі; якщо у лектора цього дня - іменини чи уродини або ж інше свято.

Гнилі причини: колективний похід до музею, на прес-конференцію, до бібліотеки, на пікетування.

Поважні причини: поки що не відомі.

Кого звинувачувати: викладача, який твої, здавалося б, поважні причини кваліфікував як гнилі, та однокурсників (і себе), які не могли вигадати поважніших причин.

" … якщо ніхто не відпрошується, а просто всі тікають.

Буде на користь: якщо всі вчасно змиються з аудиторії, не привертаючи при цьому зайвої уваги, і якщо до наступної пари викладач забуде про вашу втечу.

Гнилі причини: все, що спаде на думку, окрім поважних (чит. наступний абзац)

Поважні причини: для професора - Ви затрималися на 15 хвилин, для доцента - Вас не було 10 хвилин, для аспіранта - Ви спізнилися на 5 хвилин; День студента (шкода, що раз на рік).

Кого звинувачувати: ВИКЛАДАЧА!!!

Анна Баранович