В погоні за адреналіном

03_08_skelja.jpg, 17 kB

Вид спорту, який викладається в навчальних школах Франції, і яким цікавиться кожний п'ятий її мешканець - це скелелазіння, романтика з присмаком екстриму.

Одному з найуспішніших в Україні, з огляду на результати, виду спорту - скелелазінню "стукнуло" п'ятдесят. Зародився він у СРСР і швидко завоював популярність. Перші змагання з суддями і глядачами відбулися на Західному Кавказі, але вже з 1949 року основним центром скелелазіння став Крим.

Де займатись скелелазінням у Львові?

У Львові скелелазіння представлено 2-а невеличкими центрами:

До речі, у дні святкування Дня Львова у спорткомплексі "Медик" розпочався атракціон "Скелелазіння", який функціонує і надалі. Атракціон працює щодня з 10.00 до вечора. Ціна цього задоволення 5 грн.

03_08_karjer.jpg, 15 kB

Хоча це не є скелелазінням в природному вигляді, це скоріш болдерінг (boldering) - лазіння на невисокі скелі (до восьми метрів) без страховки. Його суть полягає у використанні максимальної сили та техніки для подолання гранично складних маршрутів. У даному випадку - лазіння на стенді, що імітує скельну поверхню.

Для спорту потрібний глядач, але як вести його далеко в гори? Вирішенням стали спеціальні стенди.

Щодо скелелазіння на природній місцевості, то у Львові є декілька команд. В однієї учасниці є взяв невеличке інтерв'ю.

Я зустрівся з Оленкою Панченко, яка займається скелелазінням 4 роки і виступає в командах "УДЮМК", "ЛОЦКЕТУМ".

- Що тобі найбільше подобається в скелелазінні і що тебе сюди привело?

- Насправді, перше враження на мене справив фільм "Вертикальна межа" на цю тематику, потім я ближче познайомилась з цим видом спорту. Мені подобається висота, до речі, якої я раніше боялась, відчуття кожного камінчика скелі, а також свобода.

- В яких змаганнях ти приймала участь, скільки часу необхідно для отримання основних навиків та вмінь скелелазіння та скільки це займає вільного часу?

- Цього року найбільш запам'ятались командні змагання в Кам'янець-Подільську (фото), які були досить важкі за складністю, плануються обласні змагання в с.Бірки, а також неодмінно хочу взяти участь в командних змаганнях на о. Хортиця. Нещодавно в Стрийському парку проходили змагання з орієнтування, де я виборола 1-е місце. Досвід приходить з часом і тренуваннями, можна відверто сказати, що який тренер - така й ти. Також неодмінною умовою є велике бажання. Тренування займають 2-3 години двічі на тиждень.

03_08_sporjadwennja.jpg, 18 kB

- Яка необхідна екіпіровка та яка її вартість?

- Екіпіровка - система "ув'язка", блокування (шнур), карабіни, бухта (шнур метрів 40-60), для альпінізму "кішки" (взуття з шипами), лідоруб. Щодо вартості, то для повного туриста рюкзак - 300-500 грн, карімат - 50 грн, спальник - 150 -300 грн, палатка - 350 -500 грн, система 200 грн, карабіни 40-50 грн (12-20 штук), додаткова екіпіровка - 2200-2500 грн. (Тобто, все це в сумі обходиться від 3750 до 4800 грн).

- Чи потрібна спеціальна фізична підготовка до занять?

- Основна підготовка - це здоровий спосіб життя. Забороняється куріння, бо це спричиняє велику задишку при скелелазінні (а ще це шкідливо для здоров'я:).

- Чи є вікові обмеження в цьому спорті, і як твої батьки ставляться до твого захоплення?

- Вікових обмежень не має, батьки-скелелази часто привчають своїх дітей до спорту з самого дитинства. Мої батьки ставляться до мого захоплення з насторогою, тому що це ризиковано, напевно, надіються, що це залишиться моїм тимчасовим хобі і я це переросту.

- Розглядаєш це як хобі, чи хотіла б професійно цим займатись?

- Не знаю, все-таки хотіла б займатись професійно та постійно, на даний момент скелелазінням захоплююсь як хобі.

- Які твої мрії і цілі в скелелазінні, що дає тобі це захоплення?

- Звичайно першою мрією було бажання подолати Еверест, хоча на даний момент - це гори Кавказу. Завдяки цьому спорту, я можу з впевненістю сказати, що бачу інколи світ іншими очима, розширюється світогляд. Також це сприяє кращій фізичній формі. Часті мандрівки Україною створюють передумови для ознайомлення з місцевою автентичною різноманітністю.

За словами скелелазів: "Скелелазіння, постійний рух по вертикалі, іноді на межі можливостей. Ніщо не дає більшої насолоди та відчуття свободи".

Тарас Гуцуляк