Кафедра економічної теорії

  • Про кафедру
  • Історія кафедри
  • Стратегія
  • Співробітники
  • Навчальні курси
  • Викладацький розклад
  • Методичні матеріали
  • Новини

 

Загальні відомості про кафедру економічної теорії

 Особливістю кафедри є її колектив, який складають викладачі високого кваліфікаційного рівня, що ведуть активну наукову діяльність, мають практичний досвід роботи. Сьогодні на кафедрі працює 8 викладачів, у тому числі троє професорів та п’ятеро доцентів. Окрім курсів для бакалаврів і магістрів спеціалізації  “бізнес економіка” викладачі кафедри забезпечують викладання низки курсів з економічних дисциплін на економічному та інших факультетах Львівського національного університету імені Івана Франка.

Кафедра здійснює підготовку:

  • бакалаврів за освітньою програмою “Бізнес-економіка” спеціальності 051 «Економіка» галузі знань 05 «Соціальні та поведінкові науки»;
  • магістрів за освітньою програмою “Бізнес-економіка” спеціальності 051 «Економіка» галузі знань 05 «Соціальні та поведінкові науки»;
  • доктор філософії спеціальності 051 «Економіка» галузі знань 05 «Соціальні та поведінкові науки».

Конкурентною перевагою магістерських та бакалаврських освітніх програм кафедри є: навчання за сучасними стандартами вищої освіти України; їх практичне спрямування та гнучкість відповідно до змін економічного середовища, вимог стейкхолдерів; якісна підготовка кваліфікованих фахівців, які володіють спеціальними знаннєвими та практичними компетенціями, затребуваними на ринку праці у суміжних економічній галузях, вміння випускниками застосовувати отримані теоретичні та методичні знання в умовах бізнесу.

Кафедра сприяє розвитку студентської науки через активну участь у всеукраїнських конкурсах наукових робіт, олімпіад, наукових гуртків.

На базі кафедри створена бібліотека сучасної бізнес-літератури, де можна ознайомитися з кращими книгами-бестселерами про бізнес, а також  величезною добіркою книжок про теорію та практику бізнесу, про історії життя успішних бізнесменів та про поради, якими можна скористатися, розпочинаючи власну справу. Кожен студент має можливість користуватись бібліотекою.

Кафедра економічної теорії у Львівському національному університеті імені Івана Франка створена у 1991 році. Поштовхом до її створення стало проведення у 1990 році двотижневого навчально-методичного семінару з економічної теорії у м. Добромилі Львівської області. У роботі цього семінару взяли участь декілька десятків викладачів та близько двох десятків студентів і аспірантів вищих закладів освіти Львова, для яких професор Петро Воробій (Канада) прочитав курс Economics. Професор Воробій також передав тексти лекцій своєї дочки Тетяни Воробій, які лягли в основу перших навчальних курсів з макро- та мікроекономіки. На їх основі були написані навчально-методичні посібники для студентів економічних спеціальностей та вчителів економіки загальноосвітніх шкіл (1992–1993 рр.).

          Перша назва кафедри – “Кафедра економічної теорії та міжнародних економічних відносин”. З 1993 року кафедра називалась кафедрою економічної теорії, у 2010–2013 роках – кафедрою економічної теорії та маркетингу, від 2013 року – знову кафедра економічної теорії. Колектив кафедри формувався здебільшого за рахунок випускників аспірантури, яка функціонує при кафедрі з 1993 року.

        З перших років існування кафедра радикально змінила не лише зміст та методику викладання навчальних курсів, а й напрям своєї науково-дослідної роботи. Головну увагу викладачі та аспіранти приділяють питанням ринкової трансформації української економіки, реформуванню системи державного регулювання, проблемам макроекономічної політики та інституційних змін. Високий рівень наукових результатів колективу кафедри, окрім захистів докторських та кандидатських дисертацій, засвідчують також видані монографії, підручники, посібники, статті і тези.

       Упродовж півтора десятків років важливим напрямом наукової діяльності кафедри було формування і удосконалення української економічної термінології та переклад відомих у світі англомовних підручників з економічної теорії, банківництва, фінансів тощо. Українською мовою перекладено понад десяток відомих книг, зокрема підручників з макро- та мікроекономіки П.Семюелсона та У.Нордгауза, К.Макконнелла та С.Брю, з макроекономіки Г.Манківа, грошей та банківської справи Ф.Мишкіна, Г.Габарда та інші.

       У цей ж час поряд з перекладом підручників американських та західноєвропейських авторів, кафедра постійно приділяє увагу написанню власних підручників. У 1995 році на конкурс, організований Міністерством освіти України та Міжнародним фондом “Відродження” у межах програми “Трансформація гуманітарної освіти в Україні” було подано підручник з економічної теорії для студентів економічних спеціальностей вищих закладів освіти та підручник для учнів старших класів загальноосвітніх шкіл. Обидва підручники було визнано кращими серед поданих на конкурс (відповідно І та ІІ місце). Ці підручники були видані у 1997 році за підтримки фонду “Відродження”. Упродовж наступних років світ побачило декілька доповнених і ґрунтовно перероблених видань цих підручників.

      Нагромадження досвіду викладання сучасного курсу економічної теорії, зміцнення наукового та педагогічного потенціалу кафедри сприяло відкриттю у 1997 році спеціальності “Економічна теорія”. У 1997 році було здійснено перший набір студентів за цією спеціальністю.

       Викладачі кафедри приділяють постійну увагу науковій роботі студентів. Значна частина доповідей на щорічних наукових конференціях студентів, аспірантів і молодих вчених відображає результати наукової роботи студентів і аспірантів, отримані під керівництвом викладачів кафедри.

       У 2003 році відбувся перший випуск фахівців за спеціальністю “економічна теорія”. За цей період майже півтора десятки випускників захистили кандидатські дисертації. Серед випускників кафедри – успішні сьогодні фахівці у сферах освіти, банківської справи, фінансових ринків, менеджменту та аудиту тощо.

     За час існування кафедри тут захищено 7 докторських та близько 55 кандидатських дисертацій. Упродовж цих років на кафедрі працювали і творчо зростали відомі вітчизняні фахівці у царині економічної науки та освіти, зокрема:

– проф. З.Г.Ватаманюк (1938–2008) – перший завідувач кафедри (1991–2008 рр.), багатолітній декан економічного факультету, Заслужений професор Львівського національного університету імені Івана Франка;

– проф. С.М.Панчишин – нині завідувач кафедри міжнародної економіки та аналітичної економії, декан економічного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка (2003–2015);

– проф. П.І.Островерх – нинішній завідувач кафедри;

– проф. І.М.Грабинський – нині завідувач кафедри міжнародних економічних відносин Львівського національного університету імені Івана Франка;

– проф. Є.Й.Майовець – нині завідувач кафедри маркетингу Львівського національного університету імені Івана Франка;

– проф. С.К.Реверчук – нині завідувач кафедри банківського і страхового бізнесу Львівського національного університету імені Івана Франка;

– проф. Г.Я.Стеблій – нині завідувач кафедри економічної теорії Львівського інституту банківської справи Університету банківської справи Національного банку України.

У 2018 році завідувач кафедри професор Островерх П.І. отримав звання заслуженого професора Львівського національного університету імені Івана Франка.

Співробітники

1 курс

2 курс

3 курс

4 курс

5 курс

6 курс

Викладацький розклад



Методичні матеріали

Кафедра економічної теорії організувала серію заходів, присвячених Всесвітньому тижню грошей

28.03.2024 | 10:10

Кафедра економічної теорії організувала серію заходів, присвячених Всесвітньому тижню грошей Global Money Week.
Учасники заходів 22 березня 2024 року отримали чудову можливість не лише поглибити свої знання в галузі фінансів та економіки, а й активно взяти участь у захоплюючих дискусіях та конкурсах. 🎉💼
Програма заходів включала в себе:
🏆 Турнір з фінансової грамотності, де учасники змагалися у виявленні своїх знань та вмінь управління грошима.
💡 Науковий семінар на тему “Платіжної безпеки”, де обговорювалися актуальні аспекти захисту фінансових даних та попередження шахрайства.
🎨 Конкурс постерів із...

Читати »

Колектив економічного факультету та кафедри економічної теорії висловлює щирі співчуття доценту Ільків Наталії Василівні та її рідним з приводу смерті батька Ільківа Василя Федоровича

28.02.2024 | 11:33

Колектив економічного факультету та кафедри економічної теорії Львівського
національного університету імені Івана Франка висловлює щирі співчуття доценту
Ільків Наталії Василівні та її рідним з приводу тяжкої втрати – смерті найдорожчої
людини – батька Ільківа Василя Федоровича.
Поділяємо Вашу скорботу і у цей тяжкий час, висловлюємо Вам, рідним та близьким
наші щирі співчуття. Нехай добрий, світлий спомин про батька назавжди залишиться у
серцях рідних, та усіх, хто його знав, любив та шанував, а Бог дасть сил пережити цю
непоправну втрату.
Сумуємо разом із...

Читати »

Відбулась зустріч студентів 4 курсу ОП “Бізнес-економіка” з Яриною Майовець, спеціалісткою з розвитку соціальних мереж для бізнесу в Компанії Yarmel, яка поділилась методами просування бізнесу в соціальних мережах.

24.10.2023 | 13:59

Викладачі кафедри економічної теорії завжди прагнуть надавати студентам ОП “Бізнес-економіка” найкращі можливості для навчання та розвитку в сфері бізнесу та економіки. Однією з таких можливостей є зустріч із практиками, де студенти можуть не лише слухати лекції та вивчати теоретичний матеріал, а й спілкуватися із вже досвідченими професіоналами в цій галузі.

Нещодавно, в рамках вивчення дисципліни “Економіка та організація Startup-бізнесу” відбулася неймовірно цінна зустріч студентів 4 курсу ОП “Бізнес-економіка” з Майовець Яриною, яка не тільки є досвідченим викладачем економічних дисциплін, а...

Читати »

Відбулася онлайн-зустріч студентів 4 курсу ОП “Бізнес-економіка” та комерційного директора по ключових клієнтах Європи UBC GROUP Віталія Крулевського

02.10.2023 | 13:04

28 вересня в рамках вивчення дисципліни “Економіка та організація Startup-бізнесу” відбулася онлайн-зустріч студентів 4 курсу ОП “Бізнес-економіка” економічного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка та комерційного директора по ключових клієнтах Європи UBC GROUP Віталія Крулевського, який є випускником економічного факультету.
Зустріч була дуже цікавою, активною та інтерактивною. Віталій поділився досвідом зі студентами як поєднувати навчання в університеті і розпочинати власний бізнес або кар”єру у великому бізнесі. Розповів про злети і падіння, як пандемія Covid вплинула на бізнес та змінила його.
Дякуємо...

Читати »

7 червня відбувся захід, організований Львівською МАН, спільно з кафедрами ЛНУ економічної теорії та маркетингу.

18.06.2023 | 18:33

☝️ Уважність до актуальних тем і спільний пошук до їх розв’язків завжди ведуть до захоплюючих подій із науковим спрямуванням. І нещодавно Львівська Мала академія наук, у співпраці з кафедрами економічної теорії та маркетингу Львівський національний університет імені Івана Франка, організувала такий захід, який виявився насиченим різноманітними актуальними роботами.
Один із найцікавіших аспектів заходу була секція «Актуальні тренди розвитку підприємництва в умовах воєнного стану», якою керували доцентка кафедри економічної теорії Кудин С.І., та доценти кафедри маркетингу Гнилякевич І.З. та Кушнір Т.М. Декан...

Читати »