Університетська спільнота вшанувала пам’ять Героя Небесної Сотні, студента економічного факультету Дмитра Чернявського

13.03.2025 | 23:54


13 березня 2025 року академічна спільнота Львівського національного університету імені Івана Франка вшанувала пам’ять Героя Небесної Сотні, Героя України, студента економічного факультету Дмитра Чернявського. Сьогодні минає 11-та річниця з часу коли Дмитро віддав своє життя, захищаючи відхід мирних демонстрантів на майдані Донецька.

Представники адміністрації Університету та громадських організацій, духовенство, студенти, викладачі та працівники економічного факультету спільно з родиною Героя поклали квіти до меморіальної дошки Дмитру Чернявському, встановленої на фасаді економічного факультету ЛНУ ім. Івана Франка. Надалі капелан Університету отець Мар’ян Мисяковський провів чин панахиди, у якій взяли участь усі присутні.

«Сьогодні минає 11-та річниця з часу загибелі Героя Небесної Сотні Дмитра Чернявського, який свого часу зробив свідомий та виважений вибір ‒ стати на захист добра, правди і справедливості. Приклад безстрашного подвигу Дмитра демонструє і те, що незалежно від місця народження, ти завжди можеш залишатися людиною, яка любить, творить і захищає. Або ж навпаки. Тож сьогодні, згадуючи Дмитра, використовуймо свій свобідний вибір для того, щоб вчитися творити добро, допомагати і не змарнувати добру справу розбудови України і свого особистого серця», ‒ закликав усіх присутніх отець Мар’ян Мисяковський.

Надалі до усіх присутніх звернувся в.о Ректора Університету, професор, академік НАН України Володимир Мельник.

Володимир Петрович у своєму виступі висловив щиру вдячність батькам Дмитра Чернявського – Людмилі та Олександру за виховання мужнього і безстрашного Героя та зазначив, що Дмитро став одним із перших активістів, які стали на захист суверенітету та незалежності Української Держави. «Дмитро одним із перших вийшов на Майдан у Донецьку, щоб задекларувати вибір України бути в Європейському Союзі незалежних держав. Однак історія нам показує, що Україна може бути тільки тоді незалежною, коли гідність людини є помножена на гідність держави. Тому Революція 2013-2014 років відбулась для того, аби людську гідність сприймати як найвищу цінність буття українців. А свідомий вибір таких молодих людей як Дмитро Чернявський, які віддали своє життя за право України бути незалежною, зробили 2014 рік точкою «неповернення» і розриву із псевдоцінностями, які нав’язував нам російський агресор. Цей чин подвигу, безперечно, був необхідний і спонукав, зрештою, росію вдатися до надагресивних заходів, спрямованих на знищення української нації. Тому сьогодні ми всі повинні бути свідомими подвигу Дмитра Чернявського, який своєю працею, відповідальним ставленням до свого обов’язку утверджував той факт, що Україна була, є і буде. Чин Героя має бути щоденно у нашій пам’яті», ‒ наголосив Володимир Мельник.

Також під час вшанування пам’яті Дмитра Чернявського до усіх присутніх звернувся декан економічного факультету Ростислав Михайлишин. Розпочинаючи виступ, Ростислав Михайлович коротко окреслив присутнім основні віхи біографії Дмитра Чернявського, зауваживши, що хлопця, який ріс на Донеччині, змалечку виховували у пошані та любові до українських звичаїв, культури та мови. Також декан коротко розповів присутнім про студентські роки Дмитра Чернявського, який спершу навчався у Донецькому університеті, а згодом вступив на магістратуру економічного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка.

«У буремному 2014 році Дмитро опинився у вирі подій: 13 березня у Донецьку відбувся мирний мітинг, де зібрались проукраїнські демонстранти, аби засвідчити солідарність з іншими містами України. Однак відбулися сутички – на мирних людей напали озброєні проросійські шовіністи. Дмитро тоді зазнав важкого поранення і загинув. Посмертно став Героєм України і Героєм Небесної Сотні. Треба визнати той факт, що, на жаль, Герої все ж вмирають одними із перших, адже сповідують цінності, якими не можуть поступитися, і завжди перебувають попереду у боротьбі за них. Тому наше найголовніше завдання полягає у тому, аби зберегти пам’ять про сотні тисяч Героїв України, які віддали своє життя та здоров’я задля збереження нашої Батьківщини. Бережімо Українську Державу та працюймо, аби вона була європейською, вільною та демократичною, аби не зрадити пам’ять наших Героїв», ‒ наголосив Ростислав Михайлишин.

Нагадаємо, Дмитро Чернявський народився 5 березня 1992 року в селищі Артемівське Донецької області. Навчався на обліково-фінансовому факультеті Донецького національного університету, після закінчення якого вступив у магістратуру економічного факультету ЛНУ ім. Івана Франка. 13 березня 2014 року на майдані Донецька Дмитро Чернявський зазнав ножового поранення і помер дорогою до лікарні. Герой похований у Донецьку.

20 лютого 2015 року Дмитрові Чернявському присвоїли звання Героя України з удостоєнням ордена «Золота Зірка» (посмертно) – за громадянську мужність, патріотизм, героїчне відстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння Українському народові, виявлені під час Революції Гідності. У 2018 році на фасаді економічного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка встановили меморіальну дошку на честь Дмитра Чернявського.

Пресцентр